6 Haziran 2011 Pazartesi

Fethiye Tarihi Yerleri

Milattan önce 5.yüzyıla dayanan Fethiye tarihi mevzu edilecek olursa bahsedilmesi gereken birçok tarihi kent olacaktır; çünkü Fethiye tarihin farklı yılları boyunca, farklı topluluklar tarafından yerleşim yeri olmuş bir bölgedir. Fethiye tatili sırasında bu yerleşim yerlerini ziyaret etmek, Fethiye tarihi yerleri arasında gezilere çıkmak, bu yerleri fotoğraflamak tarihe bir yerlerinden müdahil oluyor hissi verecektir. Bu hissi yaşamanız için gezebileceğiniz Fethiye tarihi yerleri hakkında bilgi verilmelidir o halde. Tabi Fethiye tarihi yerleri ile yapacağınız geziniz esnasında kalacağınız ekonomik otel seçeneklerini gözden geçirmeyi unutmayın ve biz de şimdi Fethiye tarihi yerleri ile Fethiye tatilinizi renklendirelim.

Barış timsali Kayaköy'le başlayabiliriz Fethiye tatili ile gezebileceğiniz Fethiye tarihi yerleri tanıtımına. Tarihi 11.yüzyıla dayanan Fethiye tarihi yerleri arasındaki Kayaköy Rumların yaşamış olduğu bir kenttir. Kliseleri, eczanesi, hastanesi, okullarıyla gelişmiş bir kent olan Fethiye tarihi yerleri arasındaki Kayaköy, her yıl kalabalık turist gruplarını ağırlamaktadır. 1920’li yıllara kadar yerleşim yeri olan Kayaköy, Türk-Yunan mübadelesiyle boşaltılmıştır. Şimdiyse hala ayakta duran yapılarıyla Fethiye tarihi yerleri arasında sizleri beklemektedir.

Fethiye’yi temsil eden Fethiye tarihi yerleri arasında bahsetmemiz gereken bir başka isimse tabi kaya mezarları, diğer adıyla Amintas, olacaktır. Yaklaşık olarak iki bin yıllık bir tarihe dayanan Fethiye tarihi yerleri arasındaki kaya mezarları dağın eteği boyunca uzanmaktadır ve görsel bir şölen oluşturmaktadır.

Fethiye tatil sırasında görmeniz gereken bir başka Fethiye tarihi yerleri arasındaki ören yeriyse Ksantos’ tur. Milattan önce 8.yüzyıla kadar gidebileceğimiz eski bir tarihe dayanan Ksantos, kaya mezarları, lahit mezarları, dikme mezarlar gibi kalıntılarla, tiyatro ve kilisesi gibi yapılarıyla Fethiye tatili sırasında Fethiye tarihi yerleri arasında sizi karşılayacaktır.

Doğa ve denizinin hala bu kadar göz alıcı olduğu Fethiye tarihi dönemlerde de düşünülecek olursa dikkat çekmiş tir ve dolayısıyla da günümüze Fethiye tarihi yerleri arasında sayabileceğimiz birçok farklı yapı bırakmıştır. Fethiye tatili sırasında görebileceğiniz bu Fethiye tarihi yerleri ile tarihe eksik de olsa tanıklık etmenin zevkini yaşayabilirsiniz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder